Visit Nora

Veteranjärnvägen

Många människor har härliga minnen från barndomens tågresor. Spänningen när tåget lämnade stationen på väg mot nya mål. Charmiga kupéer, vänliga konduktörer och oväntade möten var en viktig del av resan. I Nora kan alla få uppleva en gammeldags tågresa än i dag. Vår veteran-järnväg används till regelbundna turer på sommaren, med både rälsbuss och ånglok. Du kan åka till Järle, Pershyttan, Nya Viker samt Bofors station i Karlskoga.

År 1856 invigdes Sveriges första normalspåriga järnväg för personbefordran mellan Nora och Örebro. Den var en förutsättning för effektiva transporter av kol, malm och tackjärn. Tack vare ett stort antal entusiaster finns det i dag ett stort utbud av historiska lok och vagnar i Nora. En del används för trafik men här finns även vagnar som är restaurang, museum och vandrarhem.

På stationsområdet i Nora kan du gå in och titta i det vackra stationshuset eller vandra runt på bangården bland lokstallar och verkstäder. Tag chansen att se och uppleva ånglok, diesellok, rälsbussar och en mängd vagnar från en viktig epok i den svenska järnvägs- och kulturhistorien.

Guidade visningar av Nora Järnvägsmuseum

Nora Bergslags Veteran-Jernväglänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Väder
Väder & temperatur
Nora kommun
noraturistbyrå
Nora Turistbyrå, Järnvägsgatan 1 | Postadress: 713 80 NORA | Tfn: 0587-811 20 | info@nora.se